Dilencilikle Mücadele, Kadın ve Çocuk İstismarının Önüne Geçme


Dilencilikle mücadeleyi sürdüren Pendik Kent Konseyi Başkanı Süleyman Yılmaz, dilencilerin Pendik’te topladıkları paranın yılda 40 milyon TL’yi bulduğunu söyledi.
Dilencilikle mücadele konusunda çalışmalar yürüten Pendik Kent Konseyi bu kez öğretmenlere yönelik bilgilendirici bir program düzenledi. Kent Konseyi Başkanı Süleyman Yılmaz dilenciliğin bir sektör haline geldiğini ifade ederek durumun ciddiyetini ortaya koyan rakamlar verdi ve “Vatandaşlar, hayır ve iyilik yaptığını sanıyor; ama dilenciye para vererek kötülük ve şerlere katkı sağlıyor. Pendik’te dilencilerin geliri, vatandaşlardan topladıkları parayla 40 milyonu buldu.” dedi. Zabıta ve polisin dilencilikle mücadele ettiğini belirten Süleyman Yılmaz: “Kurumlarımız gereken mücadeleyi veriyor; ancak esas mücadele vatandaşın dilenciye para vermemesiyle olur.” şeklinde konuştu.
Türkiye’de aç kimse yok
Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Pendik Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Ömer Faruk Karadeniz de programda yaptığı sunumda “Dilencilere para verirken bir kez daha düşünün.”  diyerek Türkiye’de kimsenin aç kalmadığını, başta belediyeler olmak üzere birçok kurumun erzak yardımı başta olmak üzere engelli aylığı, yaşlı bakım yardımı, asker aile yardımı, sağlık ve medikal yardımı gibi birçok alanda  yardımda bulunduğunu söyledi. 
Toplanan parayla 1.000 adet okul yapılabiliyor
Konuşmasında oldukça düşündürücü tabloları sunum eşliğinde konuklara aktaranKent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Faruk Karadeniz, Türkiye’de kişi başı yardım ve bağışın yılda ortalama 228 TL olduğunu, toplamda ise rakamın 19 Milyar TL’yi (19 katrilyon) bulduğunu ifade ederek “Bu paranın 4,5 Milyar TL’si dilencilere gidiyor. Bu parayla 1.000 adet 24 derslikli okul, 750 cami ya da 4.500 Aile Sağlığı Merkezi yapılabiliyor.” dedi. Programda konuşan Zabıta Müdürü Faruk Demir de personelinin dilencilere yönelik verdiği mücadeleyi anlatarak öğretmenlerin sorularını yanıtladı.