Yaya Öncelikli Yol Projesi


Ülkemizde son günlerde sıkça söz edilmekte olan yaya öncelikli yollarla yaya öncelikli trafik kültürünün yerleşmesini sağlamak, insanların sokaktaki güven hissiyatını arttırmak için
birçok farkındalık çalışmaları yapılmakta olup, Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtulmuştur. Trafik akım hızları ve yaya güvenliği üzerinde çalışılarak daha
yeşil daha güvenli sokaklar hedeflenmiştir.
Bu amaçla ilçemizde örnek uygulama olarak Yeni Mahalle Feza Sokak belirlenmiş ve örnek proje teklifi olarak hazırlanmıştır. Bahse konu Feza sokakta trafik tabelaları ve yapılacak olan kasisle sokak giriş ve çıkışında trafik yavaşlatılacak, yol geometrisi ile de bu desteklenecektir.
            Ayrıca 870 m² Feza Sokak yapılacak olan çim taş uygulaması ile yeşil bir görüntüye kavuşturulup, uygun noktalar ağaçlandırılarak şehir mobilyaları yerleştirilip insanlara sokaklarında park ortamı ve çocuklara oyun oynayacakları sokaklar meydana gelecektir.
            Bu çalışmalarla sokak sakinlerinin araçları sokak dışına itilmemekte uygun sayıda otopark yeri ayrılarak mağduriyet oluşturulmamaktadır.